LE GUESS WHO? 10th ANNIVERSARY 
10 - 13 NOVEMBER 2016, UTRECHT, NL

General Program

JUNUN featuring Shye Ben Tzur, Jonny Greenwood & the Rajasthan Express Elza Soares Patty Waters Dinosaur Jr. Swans Digable Planets Wooden Shjips Black Mountain The Ex Fendika Scott Fagan performing South Atlantic Blues The Dwarfs of East Agouza Ryley Walker Idris Ackamoor & The Pyramids Les Filles de Illighadad Beatrice Dillon Guy One & The Polyversal Souls Cate Le Bon Preoccupations Lera Auerbach & Netherlands Chamber Choir King Creosote Phurpa The Ex Festival Zerfu Demissie Circus Debre Berhan Jherek Bischoff The Comet is Coming Neil Halstead Raime Girl Band Jameszoo Quartet Whitney Heather Leigh Lonnie Holley St. Francis Duo Ufomammut DOODcast Live Special Weyes Blood Amber Arcades The Mandolin Sisters Peter Broderick Entrance Nap Eyes Group A Quilt Bambara Federico Albanese Maarja Nuut & Hendrik Kaljujärv Hallo Venray Elysia Crampton Névoa Anna von Hausswolff Yung Goat Canshaker Pi Nadja Oliver Coates Horse Lords Stara Rzeka Ljerke Ulrika Spacek Wymond Miles King Champion Sounds Ab Baars Seamus Cater Mrs. Pilgrimm Die Nerven TAU Brigid Mae Power Heather Woods Broderick Oathbreaker Ggu:ll Ryan Sambol Club Guy & Roni presents: Happiness broeder Dieleman The Black Heart Rebellion Charnia Monnik CHVE It It Anita Ortega Barst Rebel Up DJ Felagoro Subroutine Records DJ SET Club 3voor12/Utrecht feat. Stillwave, Frank Valenza, BFake DJ Ramses3000 DJ DJ Menno De Meester Red Light Radio featuring special guests DJ Cate Le Bon & Friends Terzij De Horde DJ Set The Exotic Sounds of Ajabu Radiooooo presents Victor Kiswell DJ set Incubate DJ's

news

info

Accommodation

Find out more about the options for accommodation in Utrecht during the festival.

timetable

Download

Thursday Friday Saturday Sunday
TivoliVredenburgDe HellingEKKOdB's (free entrance)
timeGrote ZaalPandoraPandora FoyerCloud NineHertzDe HellingEKKOdB's (free entrance)
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
0:00
1:00
2:00
3:00
4:00
5:00
Curated by Wilco

Wilco

21:40 - 00:00
Curated by Wilco

Bassekou Kouyaté & Ngoni Ba

20:10 - 21:00
Curated by Wilco

William Tyler

19:00 - 19:40
Curated by Wilco

Steve Gunn

21:00 - 22:00
Curated by Wilco

Deerhoof

22:30 - 23:30
Curated by Wilco

Wand

00:00 - 00:55
Curated by Wilco

75 Dollar Bill

19:40 - 20:25

Lonnie Holley

21:30 - 22:30
Curated by Wilco

Fennesz

23:30 - 00:20
Curated by Wilco

Kyoka

01:00 - 02:00
Curated by Wilco

William Tyler

00:00 - 01:00
Curated by Wilco

Arnold Dreyblatt

20:30 - 21:30
Curated by Wilco

Tom Carter

22:30 - 23:20

Preoccupations

01:20 - 02:20

Girl Band

00:00 - 00:50

Die Nerven

22:40 - 23:40

It It Anita

21:30 - 22:10

Hallo Venray

00:30 - 01:15

Nadja

23:00 - 23:50

TAU

01:55 - 02:40
TivoliVredenburgEKKOJanskerkDe HellingLE:ENTheater KikkerRASALeeuwenberghStadsschouwburgLouis Hartlooper Complex
timeGrote ZaalRondaPlein 5PandoraHertzCloud NineEKKOJanskerkDe HellingLE:ENTheater KikkerRASALeeuwenberghGrote ZaalKleine ZaalLouis Hartlooper Complex
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
0:00
1:00
2:00
3:00
4:00
5:00
Curated by Julia Holter

Julia Holter

20:00 - 21:00

Elza Soares

22:00 - 23:00

Digable Planets

00:00 - 01:00

Dinosaur Jr.

20:45 - 22:15

Wooden Shjips

01:20 - 02:20

Black Mountain

19:15 - 20:05

The Ex & Fendika

23:00 - 00:50

The Ex & Fendika

23:00 - 00:50

Zerfu

22:45 - 23:00

Ryley Walker

19:00 - 19:50

Cate Le Bon

21:50 - 22:40

Raime

23:20 - 00:00

Jameszoo Quartet

20:30 - 21:10

DJ Ramses3000

03:00 - 04:00
Curated by Julia Holter

Laraaji

00:20 - 01:20
Curated by Julia Holter

Maya Dunietz

22:45 - 23:30

Beatrice Dillon

21:15 - 22:45
Curated by Julia Holter

Laurel Halo

01:00 - 02:00
Curated by Julia Holter

Jackie Lynn

23:35 - 00:20
Curated by Suuns

RP Boo

02:10 - 03:10
Curated by Suuns

DJ Nigga Fox

03:10 - 04:00

Whitney

21:30 - 22:20

Entrance

20:20 - 21:00

Canshaker Pi

00:20 - 01:10

Horse Lords

01:50 - 02:35
Curated by Wilco

Let's Eat Grandma

23:00 - 23:50
Curated by Julia Holter

Tashi Wada & Yoshi Wada

21:30 - 22:30
Curated by Julia Holter

Circuit des Yeux

18:00 - 18:40
Curated by Julia Holter

Aine O'Dwyer

19:00 - 19:45

Ufomammut

01:20 - 02:15

Névoa

02:45 - 03:30

Oathbreaker

23:55 - 00:40

Ggu:ll

22:40 - 23:20

Wymond Miles

22:00 - 22:40

CHVE

23:15 - 23:55

Goat

23:45 - 00:30
Curated by Julia Holter

Lucrecia Dalt

22:30 - 23:15
Curated by Julia Holter

Delphine Dora

21:15 - 22:00

Rebel Up

00:15 - 02:00

Rebel Up

22:30 - 23:00

Weyes Blood

21:35 - 22:30

Ljerke

18:30 - 19:30
Curated by Julia Holter

Film: What No One Knows

16:00 - 17:00
TivoliVredenburgDe HellingLE:ENJanskerkEKKOTheater KikkerRASALeeuwenberghMoira (free entrance)dB's (free entrance)Louis Hartlooper Complex
timeRondaPandoraCloud NineHertzPlein 5De HellingLE:ENJanskerkEKKOTheater KikkerRASALeeuwenberghMoira (free entrance)dB's (free entrance)Louis Hartlooper Complex
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
0:00
1:00
2:00
3:00
4:00
5:00
Curated by Savages

Savages

23:00 - 00:15
Curated by Savages

Tim Hecker

01:00 - 02:00
Curated by Savages

Beak>

21:20 - 22:15
Curated by Savages

Good Sad Happy Bad

20:00 - 20:40
Curated by Savages

Jessy Lanza

22:25 - 23:15
Curated by Savages

Bo Ningen

20:50 - 21:40
Curated by Savages

Wrangler

00:00 - 01:00
Curated by Savages

Container

01:45 - 02:45
Curated by Savages

Duke Garwood

19:30 - 20:15

DJ Ramses3000

02:45 - 04:00
Curated by Savages

A Dead Forest Index

02:15 - 03:00
Curated by Savages

Hannah Peel

21:40 - 22:25
Curated by Savages

I Speak Machine

23:15 - 00:10
Curated by Savages

Don Teel Curtis

01:00 - 01:40

Jherek Bischoff

20:30 - 21:30
Curated by Savages

Ectopia

00:15 - 01:00
Curated by Wilco

Lee Ranaldo & El Rayo

22:40 - 23:40
Curated by Wilco

Drinks

01:40 - 02:30
Curated by Wilco

Klara Lewis

00:10 - 01:00
Curated by Wilco

Shopping

21:15 - 22:00

DJ

02:30 - 03:15

Incubate DJ's

02:30 - 03:15

Stara Rzeka

20:45 - 21:20
Curated by Wilco

The Cairo Gang

22:00 - 22:40

King Creosote

22:00 - 23:00

Neil Halstead

20:30 - 21:15
Curated by Savages

Mario Batkovic

19:00 - 19:50

Nap Eyes

20:30 - 21:10

Group A

02:10 - 03:00

Bambara

00:40 - 01:30

Yung

23:10 - 00:00

Ulrika Spacek

21:45 - 22:30

Ab Baars

20:00 - 20:30

Seamus Cater

19:15 - 19:45

Mrs. Pilgrimm

20:45 - 21:15
Consouling Sounds

The Black Heart Rebellion

21:00 - 21:50
Consouling Sounds

Charnia

23:35 - 00:20
Consouling Sounds

Monnik

20:00 - 20:30
Consouling Sounds

Ortega

00:50 - 01:35
Consouling Sounds

Barst

22:20 - 23:05
Curated by Wilco

Film: Prestige Ingredients

15:00 - 15:30
TivoliVredenburgEKKOTheater KikkerLeeuwenberghLouis Hartlooper Complex
timeGrote ZaalRondaPandoraHertzCloud NinePlein 5EKKOTheater KikkerLeeuwenberghLouis Hartlooper Complex
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
0:00
1:00
2:00
Curated by Suuns

Suuns

22:00 - 23:00

Swans

19:15 - 21:15

Phurpa

15:30 - 17:20
Curated by Wilco

PITA

17:40 - 18:30
Curated by Suuns

Jlin

22:45 - 23:45
Curated by Suuns

Marching Church

18:15 - 19:05
Curated by Suuns

Samuel Kerridge

21:00 - 22:00
Curated by Suuns

Marie Davidson

19:45 - 20:30
Curated by Suuns

Brian Case

16:00 - 16:30
Curated by Suuns

Patrick Higgins

17:00 - 17:40

The Ex Festival

15:00 - 19:00

St. Francis Duo

21:45 - 22:35
Curated by Suuns

Pauline Oliveros

20:00 - 21:00
Curated by Suuns

Alessandro Cortini

22:45 - 23:45
Curated by Suuns

Jerusalem In My Heart

20:45 - 21:35
Curated by Suuns

Wormholes Electric

19:00 - 19:45

Amber Arcades

16:30 - 17:20

Quilt

15:15 - 16:00

Ryan Sambol

14:00 - 14:40

Elysia Crampton

17:10 - 18:00

Oliver Coates

15:45 - 16:35
Curated by Julia Holter

Josephine Foster

14:30 - 15:15
Curated by Julia Holter

Karolus Magnus

13:00 - 13:50
Curated by Julia Holter

Jessica Moss

15:45 - 16:30
Curated by Julia Holter

Lau Nau

17:15 - 18:00
Curated by Suuns

Film: Voix du Maroc

12:00 - 13:00

Venues

partners