11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
0:00
0:30
1:00
1:30
2:00
2:30
3:00
3:30
TivoliVredenburgGrote Zaal TivoliVredenburgPandora TivoliVredenburgCloud Nine TivoliVredenburgHertz Domkerk Janskerk EKKO BASIS TivoliVredenburgPlein 5 Centraal MuseumMuseum Centraal MuseumNicolaïkerk Casco Art Institute BAK

Lonnie Holley feat. Nelson Patton

(19:45 - 20:30)
Moor Mother

Art Ensemble of Chicago

(21:15 - 22:15)
Shabaka Hutchings

BCUC

(23:15 - 00:15)
Devendra Banhart

DRINKS

(19:10 - 19:55)

Senyawa

(20:30 - 21:20)

Yonatan Gat & The Eastern Medicine Singers

(22:15 - 23:30)

AMMAR 808

(00:15 - 01:05)

Black Midi

(01:50 - 02:30)
Moor Mother

Emel Mathlouthi

(19:30 - 20:20)

Lydia Lunch's Big Sexy Noise

(21:00 - 21:55)

Seefeel performing 'Quique'

(22:45 - 23:35)

Richard Fearless

(00:30 - 01:50)

Vera Sola

(20:15 - 21:00)

Kaja Draksler & Terrie Ex

(22:00 - 22:45)

Delia Gonzalez

(23:40 - 00:30)
In cooperation with Gaudeamus

ONCEIM & Éliane Radigue present 'Occam Océan'

(19:00 - 20:00)
In cooperation with Gaudeamus

ONCEIM & Stephen O'Malley present 'Gruides'

(21:00 - 21:40)

Colin Stetson

(20:00 - 21:00)

Ô Vallée de la Vallée

(21:50 - 22:30)

Jerusalem In My Heart Orchestra presents 'Don't Say The Moon Has Set'

(22:30 - 23:15)
Devendra Banhart

Shannon Lay

(19:50 - 20:30)
Devendra Banhart

SASAMI

(21:15 - 22:00)

Michael Rault

(22:45 - 23:30)
Devendra Banhart

Sun Foot

(00:15 - 01:00)
Moor Mother

FAKA

(23:30 - 00:10)

Yves Tumor

(00:45 - 01:35)
Moor Mother

LYZZA

(01:35 - 03:00)
Untitled

Robbie Cornelissen: animated films

(18:00 - 03:00)
Untitled

De Line Up

(11:00 - 17:00)
Untitled

Saâdane Afif: Black Chords

(11:00 - 18:00)
Untitled

Alma Heikkilä: Evolved in shared relationships

(12:00 - 18:00)
Untitled

Forensic Justice

(13:00 - 19:00)
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
0:00
0:30
1:00
1:30
2:00
2:30
3:00
3:30
4:00
4:30
TivoliVredenburgRonda TivoliVredenburgPandora TivoliVredenburgCloud Nine TivoliVredenburgHertz StadsschouwburgGrote Zaal StadsschouwburgBlauwe Zaal Janskerk EKKO De Helling LE:EN De Pastoe Fabriek Theater KikkerGrote Zaal Theater KikkerKleine Zaal Poema TivoliVredenburgPlein 5 Lombok Filmtheater 't Hoogt Centraal MuseumMuseum Centraal MuseumNicolaïkerk BAK Casco Art Institute Kapitaal
Devendra Banhart

Shintaro Sakamoto

(20:15 - 21:05)

The Breeders

(21:50 - 23:00)

Blanck Mass

(23:45 - 00:45)
Shabaka Hutchings

Bo Ningen

(01:25 - 02:25)
Devendra Banhart

Rodrigo Amarante

(19:30 - 20:15)

Serpentwithfeet

(21:05 - 21:50)
Shabaka Hutchings

Kojey Radical

(22:45 - 23:30)

JPEGMAFIA

(00:15 - 01:00)

Bliss Signal

(01:50 - 02:50)

Joe Coleman

(20:15 - 21:00)
Devendra Banhart

Gigi Masin

(21:50 - 22:45)
Shabaka Hutchings

Paddy Steer

(23:30 - 00:20)
Devendra Banhart

Katey Red

(01:00 - 01:40)

Kelman Duran

(02:15 - 03:15)
Shabaka Hutchings

Sibusile Xaba

(21:00 - 21:45)
Moor Mother

Maria Chavez

(22:45 - 23:30)
Devendra Banhart

Roger Eno

(00:15 - 01:05)

Future Feminism

(20:00 - 21:00)
Please note: doors will remain closed after start

Judith Clijsters: Bored To Death

(19:00 - 19:45)
Please note: doors will remain closed after start

Judith Clijsters: Bored To Death

(21:00 - 21:45)
Devendra Banhart

Takuro Kikuchi

(19:00 - 19:45)
Devendra Banhart

Jessica Pratt

(20:35 - 21:20)
Devendra Banhart

Vashti Bunyan

(22:00 - 23:00)

King Champion Sounds

(21:30 - 22:15)

Negro Leo

(23:00 - 23:45)

Boogarins

(00:15 - 01:05)

Meridian Brothers

(02:00 - 03:00)

Jacco Gardner's Somnium

(22:10 - 23:00)

Psychic Ills

(23:45 - 00:35)

Martin Bisi plays BC35

(01:15 - 02:00)

Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs

(02:45 - 03:30)

Joe Cardamone

(21:30 - 22:10)

Escape-Ism

(23:00 - 23:45)

Schnellertollermeier

(00:30 - 01:15)
Untitled

Dieter Rams’ stellingen en NU verder

(12:00 - 17:00)
Shabaka Hutchings

Hello Skinny

(20:30 - 21:15)
Shabaka Hutchings

STUFF.

(22:00 - 23:00)
Shabaka Hutchings

Ill Considered

(23:45 - 00:30)

Hilary Woods

(20:00 - 20:45)

Art Feynman

(21:30 - 22:15)

Howie Lee

(23:00 - 00:00)
In cooperation with Gaudeamus

Sarah Hennies & Jessica Sligter

(20:45 - 21:30)

Tim Koh

(22:15 - 23:00)

Red Light Radio

(23:00 - 04:00)
Untitled

Robbie Cornelissen: animated films

(18:30 - 04:00)
Satellite Events

Lombok Festival

(15:00 - 21:00)
Untitled

The Man Is The Music

(13:00 - 13:20)
Untitled

ICON EYE

(15:00 - 16:00)
Untitled

Sunshine Soup

(16:15 - 17:20)
Untitled

De Line Up

(11:00 - 17:00)
Untitled

Saâdane Afif: Black Chords

(11:00 - 18:00)
Untitled

Forensic Justice

(13:00 - 19:00)
Untitled

Alma Heikkilä: Evolved in shared relationships

(12:00 - 18:00)
Untitled

To The North II + (The) Night Flight + Escape-Ism

(10:00 - 18:00)
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
0:00
0:30
1:00
1:30
2:00
2:30
3:00
3:30
4:00
4:30
5:00
5:30
6:00
6:30
TivoliVredenburgGrote Zaal TivoliVredenburgRonda TivoliVredenburgPandora TivoliVredenburgCloud Nine TivoliVredenburgHertz EKKO Poema Kytopia Janskerk Theater KikkerGrote Zaal Theater KikkerKleine Zaal De Helling Rotsoord WAS.Grote Zaal TivoliVredenburgPlein 5 Filmtheater 't Hoogt Centraal MuseumMuseum Centraal MuseumNicolaïkerk BAK Casco Art Institute De Pastoe Fabriek Kapitaal

Anoushka Shankar & Manu Delago with MO Strings

(19:15 - 20:30)
Devendra Banhart

Devendra Banhart

(21:50 - 22:50)

Neneh Cherry

(00:20 - 01:20)

Cass McCombs

(18:50 - 19:50)
Shabaka Hutchings

DJ Noss

(19:50 - 20:50)
Moor Mother

Saul Williams & King Britt present 'Unanimous Goldmine'

(20:50 - 21:50)
Shabaka Hutchings

DJ Noss

(21:50 - 23:05)
Shabaka Hutchings

Sons of Kemet XL

(23:05 - 00:20)

The Bug ft. Miss Red

(01:20 - 02:20)

Kelsey Lu

(19:20 - 20:00)

Alabaster DePlume

(20:45 - 21:30)
Moor Mother

Islam Chipsy & EEK

(22:15 - 23:10)
Moor Mother

GAIKA

(00:00 - 00:50)

Kikagaku Moyo

(01:45 - 02:45)

Hailu Mergia

(20:00 - 20:50)

Cüneyt Sepetçi

(21:35 - 22:20)

Rizan Said

(23:15 - 00:00)

The Mauskovic Dance Band

(00:45 - 01:45)

Midori Takada

(20:20 - 21:20)
RVNG Intl. presents

FRKWYS: Ian William Craig & Daniel Lentz

(22:20 - 23:15)
Moor Mother

Nicole Mitchell

(00:00 - 01:00)

Valley Maker

(20:15 - 21:00)

Vive la Void

(21:45 - 22:30)
Devendra Banhart

Joan Of Arc

(23:15 - 00:00)

FACS

(00:45 - 01:30)

Cindy Lee

(02:15 - 02:50)

Vincent-Paolo

(22:30 - 23:20)

Fhloston Paradigm (DJ)

(00:00 - 00:45)
Moor Mother

Ras_G & The Afrikan Space Program

(01:10 - 02:00)
Moor Mother

700 Bliss

(02:15 - 02:45)
Moor Mother

DJ Haram

(03:00 - 04:00 )
Untitled

A Future Feminist Discussion with Kembra Pfahler and Johanna Constantine

(14:00 - 16:00)
Shabaka Hutchings

King Ayisoba

(19:45 - 20:30)
Shabaka Hutchings

Orchestra Of Spheres

(21:15 - 22:15)
RVNG Intl. presents

Kate NV

(18:00 - 18:40)
RVNG Intl. presents

Oliver Coates

(19:15 - 20:15)
In cooperation with Utrecht Early Music Festival

Graindelavoix performs Carlo Gesualdo - 'Tenebrae Responsoria' (The Complete Cycle)

(22:00 - 02:00)

Jozef van Wissem

(20:00 - 20:45)
In cooperation with Gaudeamus

Eli Keszler

(21:30 - 22:15)

Miho Hatori

(23:00 - 23:45)

Ora Cogan

(20:45 - 21:30)

Islaja

(22:15 - 23:00)

Deep Fried Grandeur with Ryley Walker & Kikagaku Moyo

(18:00 - 18:45)
Satellite Events

Le Mini Who?

(13:30 - 00:00)

Luke Cohlen

(23:00 - 02:00)

Soichi Terada

(02:00 - 03:00)

Dekmantel Soundsystem

(03:00 - 06:00)
Untitled

Robbie Cornelissen: animated films

(18:00 - 04:00)
Untitled

The Library Music Film

(13:30 - 15:25)
Untitled

Blaze

(16:00 - 18:10)
Untitled

De Line Up

(11:00 - 17:00)
Untitled

Saâdane Afif: Black Chords

(11:00 - 17:00)
Untitled

Forensic Justice

(13:00 - 19:00)
Untitled

Alma Heikkilä: Evolved in shared relationships

(12:00 - 18:00)
Untitled

Dieter Rams’ stellingen en NU verder

(12:00 - 17:00)
Untitled

To The North II + (The) Night Flight + Escape-Ism

(10:00 - 18:00)
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
0:00
0:30
1:00
1:30
2:00
2:30
3:00
3:30
4:00
4:30
5:00
5:30
TivoliVredenburgGrote Zaal TivoliVredenburgRonda TivoliVredenburgPandora TivoliVredenburgHertz TivoliVredenburgCloud Nine WAS.Grote Zaal WAS.Kleine Zaal dB'sGrote Zaal dB'sKleine Zaal Kytopia Theater KikkerGrote Zaal EKKO Poema BASIS Domkerk Filmtheater 't Hoogt Domplein BAK De Pastoe Fabriek De Pastoe FabriekDe Zagerij Casco Art Institute Kapitaal TivoliVredenburgPlein 5

Circuit des Yeux presents 'Reaching For Indigo: Gaia Infinitus'

(18:00 - 19:00)
Shabaka Hutchings

Kadri Gopalnath

(19:45 - 20:45)
Shabaka Hutchings

The Comet Is Coming

(21:40 - 22:30)

The Scorpios

(19:00 - 19:50 )

The Heliocentrics

(20:45 - 21:40)

Swamp Dogg

(22:20 - 23:30)

Tirzah

(18:10 - 18:55)
RVNG Intl. presents

Greg Fox Quadrinity

(19:45 - 20:30)
Moor Mother

Irreversible Entanglements feat. Pat Thomas

(21:30 - 22:20)
Moor Mother

RP Boo

(23:00 - 00:00)
Devendra Banhart

Beverly Glenn-Copeland

(19:00 - 19:50)
RVNG Intl. presents

Lucrecia Dalt

(20:45 - 21:30)
Moor Mother

Pan Daijing presents: 'Fist Piece'

(22:20 - 23:00)
Devendra Banhart

Chihei Hatakeyama

(18:15 - 19:00)
Moor Mother

Eartheater

(20:00 - 20:45)
RVNG Intl. presents

FRKWYS: Ka Baird & Pekka Airaksinen

(21:30 - 22:20)

Please The Trees

(13:45 - 14:25)

Hot Snakes

(15:15 - 16:10)

Mudhoney

(17:00 - 18:00)

Fornet

(14:25 - 15:10)

LICE

(16:15 - 17:00)

Endless Boogie

(12:30 - 13:45)

Ancient Shapes

(17:45 - 18:30)

Urochromes

(19:10 - 19:50)

Crack Cloud

(20:30 - 21:15 )

The Avonden

(18:30 - 19:10)

Mark Wynn

(19:50 - 20:30)

Le Guess Who? Collaboratorium ft. Cass McCombs & Tim Koh

(15:30 - 17:00)
In cooperation with Gaudeamus

Lucy Railton

(13:10 - 14:00)
Moor Mother

Maja S. K. Ratkje

(14:45 - 15:30)

Sourakata Koite

(16:15 - 17:05)

Madeline Kenney

(14:00 - 14:45)

Eleanor Friedberger

(15:20 - 16:15)

Virginia Wing

(17:00 - 17:50)
Moving Furniture presents

Cinema Perdu

(12:30 - 13:05)
Moving Furniture presents

DNMF

(13:25 - 14:10)
Moving Furniture presents

Philipp Bückle

(14:40 - 15:25)
Shimmering Moods presents

Olan Mill

(16:00 - 16:45)
Shimmering Moods presents

Thet Liturgiske Owäsendet

(17:15 - 18:00)

Afterparty

(23:00 - 05:00)
Untitled

Public Poetry

(14:00 - 15:00)
Untitled

SLAM

(13:30 - 15:10)
Untitled

Future Feminism Performance Archives

(16:00 - 17:00)
Satellite Events

Le Bazarre

(12:00 - 17:00)
Untitled

Forensic Justice

(13:00 - 19:00)
Untitled

Dieter Rams’ stellingen en NU verder

(12:00 - 17:00)
Untitled

A New International Counter-Culture

(14:00 - 16:00)
Untitled

Hodan Warsame & Beverly Glenn-Copeland: A Conversation

(12:00 - 13:00)
Untitled

Alma Heikkilä: Evolved in shared relationships

(13:00 - 18:00)
Untitled

To The North II + (The) Night Flight + Escape-Ism

(10:00 - 18:00)
Untitled

Robbie Cornelissen: animated films

(17:00 - 01:00)
Please note: time schedules are subject to change.
Check out our venue map here.